V24A8H300BL3
Vicor Corporation
Product No:
V24A8H300BL3
Description:
DC DC CONVERTER 8V 300W
Type Isolated Module
Series Maxi (300W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 86.5%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 300 W
Package / Case Full Brick
Product Status Obsolete
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 8V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V24A8H300
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 37.5A