V24B24C150BL
Vicor Corporation
Product No:
V24B24C150BL
Description:
DC DC CONVERTER 24V 150W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 224
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Isolated Module
Series MINI (150W)
Package Tube
Features OVP, UVLO
Efficiency 87.7%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 150 W
Package / Case Module
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V24B24C150
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 6.25A