V24B36C150B2
Vicor Corporation
Product No:
V24B36C150B2
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 36V 150W
User Guide
Mfr Vicor Corporation
Type Isolated Module
Series MINI (150W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case 9-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V24B36C150
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 4.17A