V24C5C125BN
Vicor Corporation
Product No:
V24C5C125BN
Description:
DC DC CONVERTER 5V 125W
Type Isolated Module
Series MICRO (125W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 84.1%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 125 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V24C5
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 25A