
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V3-101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
25.004
25.004
10
18.75585
187.5585
25
17.1931
429.8275
50
16.15133
807.5665
100
15.109275
1510.9275
250
14.588238
3647.0595
500
14.06722
7033.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V3 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 57gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | - |
| Operating Force | 227gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 11A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | - |