
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V30100SG-E3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
1.121
11.21
100
0.87438
87.438
500
0.722285
361.1425
1000
0.570228
570.228
2000
0.532218
1064.436
5000
0.505609
2528.045
10000
0.4866
4866
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V30100 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 30 A |