
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V30120C-E3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.5257
15.257
100
1.22626
122.626
500
1.007475
503.7375
1000
0.834765
834.765
2000
0.777195
1554.39
5000
0.74841
3742.05
10000
0.719625
7196.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V30120 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800 µA @ 120 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970 mV @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |