
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V30120CI-M3/P
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
30A 120V TRENCH SKY RECT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.0735
10.735
100
0.834765
83.4765
500
0.707579
353.7895
1000
0.576403
576.403
2000
0.542621
1085.242
5000
0.516781
2583.905
10000
0.492926
4929.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V30120 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 120 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |