
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V3L-389
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.059
22.059
10
16.5452
165.452
25
15.16694
379.1735
50
14.24753
712.3765
100
13.328405
1332.8405
250
12.868814
3217.2035
500
12.409204
6204.602
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V3L |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.125" (3.2mm) |
| Overtravel | 0.090" (2.3mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 14gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | - |
| Operating Force | 113gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.600" (15.2mm) |
| Differential Travel | 0.050" (1.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 11A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | - |