
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V40100C-E3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.204
2.204
10
1.9836
19.836
100
1.5941
159.41
500
1.309708
654.854
1000
1.085194
1085.194
2000
1.010354
2020.708
5000
0.972933
4864.665
10000
0.935512
9355.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V40100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |