
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V40100C-M3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
2.0007
20.007
100
1.608445
160.8445
500
1.321469
660.7345
1000
1.094932
1094.932
2000
1.019426
2038.852
5000
0.981664
4908.32
10000
0.94391
9439.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V40100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |