
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V40M120C-M3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0805
2.0805
10
1.7252
17.252
100
1.37275
137.275
500
1.161584
580.792
1000
0.985578
985.578
2000
0.936301
1872.602
5000
0.901104
4505.52
10000
0.871274
8712.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V40M120 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 120 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 890 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |