V420LA10
Harris Corporation
Product No:
V420LA10
Manufacturer:
Harris Corporation
Description:
RADIAL LEAD VARISTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1900
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 683
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Harris Corporation
Energy 55J
Series LA
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 140 pF @ 1 MHz