V5.5MLA0603H
Littelfuse Inc.
Product No:
V5.5MLA0603H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 8.2V 30A 0603
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 0.1J
Series MLA
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Current - Surge 30 A
Maximum AC Volts 4 V
Maximum DC Volts 5.5 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 9.3 V
Varistor Voltage (Min) 7.1 V
Varistor Voltage (Typ) 8.2 V
Capacitance @ Frequency 1270 pF @ 1 MHz