Home / Varistors, MOVs / V575LU40CPX2855
V575LU40CPX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V575LU40CPX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 910V 6.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 230J
Series C-III
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 575 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Varistor Voltage (Min) 819 V
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 MHz