
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V5NM153-M3/I
Manufacturer:
Package:
DFN3820A
Batch:
-
Description:
5A, 150V, DFN3820A TRENCH SKY RE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.37335
3.7335
100
0.259445
25.9445
500
0.202578
101.289
1000
0.164654
164.654
2000
0.147193
294.386
5000
0.139707
698.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 2-VDFN |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V5NM153 |
| Capacitance @ Vr, F | 290pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DFN3820A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.9A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970 mV @ 5 A |