Home / Varistors, MOVs / V625LT40APX2855
V625LT40APX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V625LT40APX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1KV 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 125J
Series LT
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 625 V
Maximum DC Volts 825 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 900 V
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Capacitance @ Frequency 210 pF @ 1 MHz