V625LT80CPX10
Littelfuse Inc.
Product No:
V625LT80CPX10
Description:
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 490J
Series C-III
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 625 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 900 V
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 MHz