V660LC50A
Littelfuse Inc.
Product No:
V660LC50A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1.08KV 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 140J
Series LC
Package Bag
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.188 kV
Varistor Voltage (Min) 972 V
Varistor Voltage (Typ) 1.08 kV
Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 MHz