V660LS100BP
Littelfuse Inc.
Product No:
V660LS100BP
Description:
VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 250J
Series LS
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 940 V
Varistor Voltage (Typ) 1.02 kV
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz