V661BA60
Littelfuse Inc.
Product No:
V661BA60
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1.05KV 70KA ENCASE DISC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 51
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 2300J
Series BA
Package Bulk
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Encased Disc
Product Status Active
Current - Surge 70 kA
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.155 kV
Varistor Voltage (Min) 945 V
Varistor Voltage (Typ) 1.05 kV
Capacitance @ Frequency 4000 pF @ 1 MHz