V661DA40
Harris Corporation
Product No:
V661DA40
Manufacturer:
Harris Corporation
Description:
METAL-OXIDE VARISTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 123
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Harris Corporation
Energy 900J
Series DA
Package Bulk
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Encased Disc
Product Status Obsolete
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.155 kV
Varistor Voltage (Min) 945 V
Varistor Voltage (Typ) 1.05 kV
Capacitance @ Frequency 2 pF @ 1 MHz