V661DHB34
Littelfuse Inc.
Product No:
V661DHB34
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1.05KV 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 900J
Series DHB34
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Square 34mm, Tabs
Product Status Active
Current - Surge 40 kA
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.155 kV
Varistor Voltage (Min) 945 V
Varistor Voltage (Typ) 1.05 kV
Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 MHz