Home / Varistors, MOVs / V680LC100BPX2855
V680LC100BPX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V680LC100BPX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1.06KV 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 260J
Series LC
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 875 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.13 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.06 kV
Capacitance @ Frequency 380 pF @ 1 MHz