Home / Varistors, MOVs / V680LS80APX2855
V680LS80APX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V680LS80APX2855
Description:
VARISTOR 1.1KV 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 145J
Series LS
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 875 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Capacitance @ Frequency 190 pF @ 1 MHz