
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1A28D882
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.9825
6.9825
10
5.5841
55.841
25
5.30518
132.6295
50
5.16553
258.2765
100
4.46747
446.747
250
4.188208
1047.052
500
3.978809
1989.4045
1000
3.839197
3839.197
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.050" (1.27mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 25gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 150gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.010" (0.25mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |