
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1B17D8-122
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.593
6.593
10
5.27725
52.7725
25
5.01334
125.3335
50
4.88148
244.074
100
4.2218
422.18
250
3.957928
989.482
500
3.760043
1880.0215
1000
3.628107
3628.107
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.236" (6.0mm) |
| Overtravel | 0.118" (3.0mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 4.000gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 43gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.602" (15.3mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.053" (1.35mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 11A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |