
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1C13D8-201
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.697
10.697
10
8.29445
82.9445
25
7.8584
196.46
50
7.42178
371.089
100
6.76685
676.685
250
6.330306
1582.5765
500
6.112015
3056.0075
1000
5.893724
5893.724
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.032" (0.81mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 19gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 175gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.812" (20.6mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.012" (0.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |