
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1C17E9-201
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6405
6.6405
10
5.31525
53.1525
25
5.04982
126.2455
50
4.91701
245.8505
100
4.252485
425.2485
250
3.986732
996.683
500
3.787384
1893.692
1000
3.654498
3654.498
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.052" (1.32mm) |
| Overtravel | 0.032" (0.81mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 19gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 176gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.803" (20.4mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.012" (0.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |