
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1C27E9-263
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.681
5.681
10
4.54765
45.4765
25
4.3206
108.015
50
4.20698
210.349
100
3.638405
363.8405
250
3.411032
852.758
500
3.240469
1620.2345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.106" (2.7mm) |
| Overtravel | 0.060" (1.5mm) |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 9.000gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 91gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.730" (18.5mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |