
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1S38E9-201-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP SPST-NC 100MA 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.728
9.728
10
7.54775
75.4775
25
7.15008
178.752
50
6.75298
337.649
100
6.15714
615.714
250
5.759888
1439.972
500
5.561262
2780.631
1000
5.362646
5362.646
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPST-NC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.055" (1.4mm) |
| Overtravel | 0.035" (0.9mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 20gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 170gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.808" (20.52mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.013" (0.33mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |