
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1V19E9-207
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 21A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.0295
11.0295
10
8.55
85.5
25
8.10008
202.502
50
7.65016
382.508
100
6.97509
697.509
250
6.525094
1631.2735
500
6.300077
3150.0385
1000
6.075079
6075.079
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.120" (3.0mm) |
| Overtravel | 0.065" (1.7mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 7.000gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 100gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.806" (20.5mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.030" (0.76mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 21A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |