
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-1Z20E9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 25A 277V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.607
8.607
10
6.8894
68.894
25
6.54474
163.6185
50
6.3726
318.63
100
5.51133
551.133
250
5.166898
1291.7245
500
4.908555
2454.2775
1000
4.73633
4736.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.050" (1.27mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 20gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 225gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V7-1 |
| Differential Travel | 0.010" (0.25mm) |
| Voltage Rating - AC | 277 V |
| Current Rating (Amps) | 25A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |