
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V7-6B19D8-057
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.512
8.512
10
6.81245
68.1245
25
6.47178
161.7945
50
6.30154
315.077
100
5.44996
544.996
250
5.109328
1277.332
500
4.853873
2426.9365
1000
4.683557
4683.557
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V7 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.300" (7.6mm) |
| Overtravel | 0.146" (3.7mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 3.000gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 55gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.571" (14.5mm) |
| Base Product Number | V7-6 |
| Differential Travel | 0.100" (2.54mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 11A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |