Home / Rocker Switches / VAD12N0B-00000-000
VAD12N0B-00000-000
Carling Technologies
Product No:
VAD12N0B-00000-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series Contura® V
Circuit DPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-Off
Actuator Marking Varies by Cap
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - DC 12 V
Color - Actuator/Cap -
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC