
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VB60100C-E3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.432
2.432
10
2.1869
21.869
100
1.757595
175.7595
500
1.444038
722.019
1000
1.196496
1196.496
2000
1.11398
2227.96
5000
1.072721
5363.605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VB60100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |