Home / Rocker Switches / VD12HWTC-APE00-0
VD12HWTC-APE00-0
Carling Technologies
Product No:
VD12HWTC-APE00-0
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series Contura® V
Circuit DPDT
Package Bulk
Features -
Actuator Type Locking - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 0.4VA (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC