VE-J50-CY-F3
Vicor Corporation
Product No:
VE-J50-CY-F3
Description:
DC DC CONVERTER 5V 50W
Type Isolated Module
Series VE-J00™ (50W)
Package Bulk
Features OCP, SCP
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Base Product Number VE-J50
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Input (Min) 100V
Current - Output (Max) 10A