VE-J52-MY-S
Vicor Corporation
Product No:
VE-J52-MY-S
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 15V 50W
User Guide
Mfr Vicor Corporation
Type Isolated Module
Series VE-J00™ (50W)
Package Bulk
Features OCP, SCP
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number VE-J52
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Input (Min) 100V
Current - Output (Max) 3.33A