
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VF30200C-E3/4W
Manufacturer:
Package:
ITO-220AB
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V ITO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5175
2.5175
10
2.2629
22.629
100
1.819155
181.9155
500
1.494597
747.2985
1000
1.238372
1238.372
2000
1.152968
2305.936
5000
1.110265
5551.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VF30200 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 160 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |