VF3872500000G
Amphenol Anytek
Product No:
VF3872500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series VF
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 2
Insulation Height 0.866" (22.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number VF38
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 38
Positions Per Level 19
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C