
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VF40150C-M3/4W
Manufacturer:
Package:
ITO-220AB
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 40A 100V ITO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.34045
13.4045
100
1.077015
107.7015
500
0.884906
442.453
1000
0.7332
733.2
2000
0.682642
1365.284
5000
0.657352
3286.76
10000
0.632073
6320.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VF40150 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43 V @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |