
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VF60120C-M3/4W
Manufacturer:
Package:
ITO-220AB
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60A 120V ITO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.9551
19.551
100
1.571585
157.1585
500
1.29124
645.62
1000
1.06989
1069.89
2000
0.996104
1992.208
5000
0.959215
4796.075
10000
0.922317
9223.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VF60120 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 120 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |