
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VFT2045BP-M3/4W
Manufacturer:
Package:
ITO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 20A ITO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.0469
10.469
100
0.816525
81.6525
500
0.674538
337.269
1000
0.532522
532.522
2000
0.497021
994.042
5000
0.472169
2360.845
10000
0.454423
4544.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VFT2045 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | ITO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660 mV @ 20 A |