
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VFT6045CBP-M3/4W
Manufacturer:
Package:
ITO-220AB
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.679
2.679
10
2.40825
24.0825
100
1.935435
193.5435
500
1.590129
795.0645
1000
1.317536
1317.536
2000
1.226678
2453.356
5000
1.18124
5906.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VFT6045 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 640 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |