VI-25K-EW-B1
Vicor Corporation
Product No:
VI-25K-EW-B1
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 40V 100W
User Guide
Mfr Vicor Corporation
Type Isolated Module
Series VI-200™ (100W)
Package Bulk
Features OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 100 W
Package / Case Full Brick
Product Status Active
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 40V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number VI-25K
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Input (Min) 100V
Current - Output (Max) 2.5A