
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VI40100C-E3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-262AA
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO262
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.641
2.641
10
2.37025
23.7025
100
1.90513
190.513
500
1.565277
782.6385
1000
1.29695
1296.95
2000
1.207507
2415.014
5000
1.162781
5813.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VI40100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-262AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |