VJ0603H102KXAAC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0603H102KXAAC
Description:
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ 8XR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Temperature
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Product Status Active
Thickness (Max) 0.036" (0.92mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number VJ0603
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C