VJ0603Q8R2BFBAO
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0603Q8R2BFBAO
Description:
CAP CER 8.2PF 100V 0603 EPOXY
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ High Q
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 8.2 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.036" (0.92mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C