VJ0603Y104KNAAJ
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0603Y104KNAAJ
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 EPOXY
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ Non-Magnetic, Epoxy
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.036" (0.92mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C